Member of The Board

  • Cheung Fan Chairman and Non-executive Director

    Mr. Cheung Fan (張帆) (“Mr. Cheung”), aged 48, was appointed as a non-executive Director on September 7, 2018. On June 10, 2019, Mr. Cheung was re-designated as the Chairman of the Board and the chairman of Nomination Committee.


    Mr. Cheung has over 10 years of working experience in financial services and capital market. Mr. Cheung has worked in Phillip Securities (HK) Ltd. and Quam Securities Company Limited (now known as China Tonghai Securities Limited) during the period from 2006 to 2010 and from 2011 to 2015 respectively. Mr. Cheung was the chief executive officer and a director of Long Asia Securities Limited (“Long Asia”) (formerly known as Long Asia Securities and Futures Limited) from 2017 to October 2018 and became the chief executive officer of Lead Securities (HK) Limited (after the change of business name from Long Asia) since November 2018 accordingly, which he is mainly responsible for stock dealing, initial public offering subscription and securities underwriting. He is also a responsible officer to carry on Type 1 (dealing in securities) regulated activity under the Securities and Futures Ordinance (Chapter 571 of the Laws of Hong Kong).

  • Yue Jingxing Executive Director

    Mr. Yue Jingxing (岳京興) (“Mr. Yue”), aged 62, was appointed as a Director in February 2016, and was designated as an executive Director and the chief executive officer of the Company in May 2017, who responsible for overall strategic planning, research and development directions and business development of the Group. Mr. Yue subsequently resigned as a Chief Executive  Director on June 24, 2020.


    Mr. Yue has been a director of Risecomm (HK) Holding Co. Limited (“Risecomm HK”), Risecomm Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd. (“Risecomm WFOE”), Wuxi Risecomm Communication Technology Company Limited (“Risecomm Wuxi”), Risecomm (HK) Technology Co. Limited (“Risecomm HK Technology”), Risecomm Co. Ltd. (“Old Cayman”) and NM Technology since December 2015, January 2007, October 2010, December 2015, September 2006 and April 2018, respectively. He has also been the president of Risecomm WFOE since May 2006. 


    Mr. Yue is one of the co-founders of the Group. He has more than 25 years of experience in IC design. Prior to founding the Group in May 2006, Mr. Yue worked in Hughes Network Systems (currently known as Hughes), a company in the United States engaged in delivering innovative network technologies, managed services, and solutions, as a senior technical manager responsible for hardware and ASIC design for telecommunication equipment from 1994 to 2005.


    Mr. Yue obtained a bachelor’s degree in Engineering from Beijing University of Technology (北京工業大學) in the PRC in July 1982. He then obtained a master’s degree in Science from the Institute of Semiconductors, Chinese Academy of Science (中國科學院半導體研究所) in the PRC in August 1986. Mr. Yue further obtained a master’s degree in Electrical Engineering from Bradley University in the United States in May 1991.


    As of December 31, 2019, Mr. Yue was interested in certain Shares. Please refer to the section headed “Directors’ and Chief Executives’ Interests and Short Positions in the Shares, Underlying Shares and Debentures of the Company or any Associated Corporation” in this report for further details.

  • Lau Wai Leung, Alfred Executive Director

    Lau Wai Leung, Alfred 刘伟樑 (‘‘Mr. Lau’’) has been appointed as an Executive Director with effect from 19 January 2021.

     

    Mr. Lau, aged 40, was a director of the Company from 22 November 2017 to 24 June 2020. He was appointed as the company secretary of the Company on 3 July 2020. Mr. Lau has over 17 years of working experience in accounting, corporate finance, debt restructuring and private equity investment. He obtained a bachelor’s degree in business administration from the City University of Hong Kong in 2002. He is a member of the American Institute of Certified Public Accountants and also certified as a certified public accountant in Washington State of the United States of America. 

  • Mr. Jiang Feng Executive Director

    Mr. Jiang Feng (江峰) (‘‘Mr. Jiang’’), aged 47, was appointed as an Executive Director on 19 April 2021.

     

    Mr. Jiang, has extensive experience in sales and sales management. He has over 25 years of working experience in petroleum and petrochemical industries. He obtained a bachelor’s degree in Exploration Geophysics from Jianghan Petroleum Institute* (江漢石油 學院) (currently known as Yangtze University (長江大學)) in June 1994 and obtained a master’s degree of Business Administration from Communication University of China (中國 傳媒大學) in July 2014.

     

    Mr. Jiang is also the sales director of Beijing Hongteng Weitong Technology Co., Ltd (北京鴻騰偉通科技有限公司), which is one of the subsidiaries of the Company.

  • Wang Shiguang Non-executive Director

    Mr. Wang Shiguang (王世光) (“Mr. Wang”), aged 48, is a non-executive Director. He was appointed as a Director in February 2016, and was designated as an executive Director and the chairman of the Board in May 2017. Mr. Wang was re-appointed as a non- executive Director at the annual general meeting of the Company held in May 2018 and remains as the chairman of the Board. 


    Mr. Wang was subsequently ceased to be the chairman of the Board and the chairman of the nomination committee with effect from June 10, 2019. He is the spouse of Ms. Chen Junling, the general manager of Risecomm Beijing Comm. Mr. Wang has been the senior vice president of Risecomm WFOE and Risecomm Beijing Comm since June 2014 and a director of Old Cayman, Risecomm HK and Risecomm HK Technology since April 2015, March 2016 and March 2016, respectively.


    Mr. Wang has more than 15 years of experience in electronics and power meter sales and marketing. Prior to joining the Group, Mr. Wang was the chairman of the board and general manager of Beijing Rui Si Kang Electronics Company Limited (“Beijing RSK Electronics”), the Group's previous strategic sales partner, from September 2009 to March 2014 responsible for overall strategic planning and operational management of Beijing RSK Electronics. He acted as the chairman of the board and general manager of Beijing Dragon Electrical Industry and Technology Company Limited (北京龍電基業電氣技術有限公司), a company engaged in, among others, sales of electronics related equipment and components, from May 1999 to September 2009 responsible for overall strategic planning and operational management of the company.


    Mr. Wang graduated from Henan University (河南大學) in the PRC with a major in Accounting (correspondence course) in July 1996. Mr. Wang obtained a master's degree in Business Administration (distance learning course) at the Open University of Hong Kong in Hong Kong in June 2016.


    As of December 31, 2019, Mr. Wang was interested in certain Shares. Please refer to the section headed “Directors’ and Chief Executives’ Interests and Short Positions in the Shares, Underlying Shares and Debentures of the Company or any Associated Corporation” in this report for further details.

  • Pan Hong Non-Executive Director

    Ms. Pan, aged 35, has been appointed as a non-executive Director with effect from 24 June 2020.

     

    Ms. Pan obtained a master’s degree in civil and commercial law from China University of Political Science and Law in June 2011 and holds a legal professional qualification in the People’s Republic of China. She is currently licensed as a responsible officer under the Securities and Futures Ordinance (Chapter 571 of the Laws of Hong Kong) (‘‘SFO’’) to carry on Type 9 (asset management) regulated activities. Ms. Pan has been the general manager and the executive director of Lead Asset Management (HK) Limited since June 2018 and is the person in charge of the Lead Group’s overseas business and M&A and restructuring business. Prior to joining the company, Ms. Pan had worked for well-known investment institutions in China and responsible for investment management. She has extensive experience in financial services and capital markets

  • Ong King Keung Independent non-executive Director

    Mr. Ong King Keung (王競強) (“Mr. Ong”), aged 44, was appointed as an independent non-executive Director on May 16, 2017. Mr. Ong is responsible for providing independent judgment and scrutinizing the performance of the Group. 


    Mr. Ong obtained a bachelor’s degree in accountancy from the Hong Kong Polytechnic University and a master’s degree in corporate finance from the City University of Hong Kong. He is a member of both the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the Association of Chartered Certified Accountants. He is currently a director of a professional audit firm in Hong Kong. He has over 15 years of experience in auditing and accounting industry.


    Mr. Ong is an independent non-executive director of Bingo Group Holdings Limited (listed on GEM board in Hong Kong, stock code: 8220) and My Heart Bodibra Group Limited (listed on GEM board in Hong Kong, stock code: 8297). In addition, Mr. Ong is currently the company secretary of listed companies listed on Main board in Hong Kong.


    Mr. Ong was an independent non-executive director of China Water Affairs Group Limited (listed on Main board in Hong Kong, stock code: 855) for the period from March 2007 to November 2019; Koala Financial Group Limited (listed on GEM board in Hong Kong, stock code: 8226) for the period from February 2017 to September 2017; China Candy Holdings Limited (listed on GEM board in Hong Kong, stock code: 8182 (cancellation of Listing with effect from December 31, 2019)) for the period from February 2016 to September 2017; and Tech Pro Technology Development Limited (listed on Main board in Hong Kong, stock code: 3823 (cancellation of Listing with effect from March 2, 2020)) for the period from March 2017 to February 2019.


    Mr. Ong had also been an independent non-executive director of Deson Construction International Holdings Limited (listed on Main board in Hong Kong, stock code: 8268) since December 2014 and has been subsequently re-designated as a non-executive director since December 2015. In July 2019, Mr. Ong resigned as non-executive director.

  • Lo Wan Man Independent non-executive Director

    Ms. Lo Wan Man (盧韻雯) (“Ms. Lo”), aged 45, has been appointed as the independent non-executive Director on May 29, 2019.


    Ms. Lo has over 20 years of experience in the area of accounting, auditing and financial management for both listed and private companies in Hong Kong and the PRC by working in an international accounting firm and other listed companies. She obtained a master of science in finance from City University of Hong Kong in July 2005. She worked at Ernst & Young from March 2001 to December 2003. She was then employed by Emperor Motion Picture (Hong Kong) Limited as finance manager from May 2004 to July 2008. Subsequently, she worked at New World Telecommunications Limited as finance manager in July 2008 until her resignation in March 2010. She was a finance manager of Midland IC&I Limited from May 2011 to January 2014. Since May 2015 she has been employed by MCGI Consultancy Limited as a senior consultant. Since April 2019, she has been appointed as the company secretary and authorized representative of Man Shun Group (Holdings) Limited, a company listed on the Main board of the Stock Exchange (stock code: 1746). Ms. Lo is a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since January 2003.

  • Zou Heqiang Independent non-executive Director

    Mr. Zou Heqiang (鄒合強) (“Mr. Zou”), aged 51, has been appointed as the independent non-executive Director on May 29, 2019.


    Mr. Zou graduated from Shanghai Medical University in 1991 with major in forensic medicine and obtained a master degree in Law from the Shanghai Academy of Social Sciences in 2005. Mr. Zou holds the qualifications of lawyer and deputy chief physician of general surgery.


    After graduating from undergraduate degree, Mr. Zou has been engaged in the clinical work and management of pathology research, general surgery and intensive care, and obtained the title of deputy chief physician of general surgery. He changed to the lawyer industry in 2008 and is currently practicing at Shanghai Yingdong Law Firm, mainly focusing on the medical dispute resolution, system construction in the field of medical safety management and contract disputes. Mr. Zou was appointed as the legal counsel of the Shanghai Jing’an District Health Commission (上海市靜安區衛生健康委員會) and the mediator of the Shanghai Jing’an District Medical Dispute Resolution Committee (上海市靜安區醫患糾紛調解委員會). At the same time, he has been employed as the legal advisor for certain companies and has accumulated extensive experiences in corporate compliance and risk control.